Čistenie a starostlivosť o vašu kabelku.

 

 Obrázok

 

Pár rád a trikov.

 

Pre väčšinu žien je kabelka viac ako len módny doplnok. Sprevádza vás aj niekoľko rokov. O dôvod viac, aby ste sa o svoju kabelku dobre starali.

 

Správna starostlivosť a čistenie vašej kabelky či tašky nie je nič zložité, ale pár trikov a tipov by ste mali dodržiavať. Každý materiál je iný a preto potrebuje svoju špeciálnu údržbu. Vo všeobecnosti ale platí: nikdy nepoužívajte chemikálie ako riedidlá, alebo odlakovače na to, aby ste kabelku zbavili škvŕn. Investícia do dobrého impregnačného prostriedku a vhodná starostlivosť, najmä o kožené tašky a kabelky sa vám určite vyplatí a tak sa budete môcť ešte veľmi dlho z vašej kabelky tešiť.

 

Bavlna, canvas:

Látkové, bavlnené/canvas tašky a kabelky sú síce trošku viac náchylné na znečistenie, ale väčšinou sa dajú veľmi ľahko vyčistiť. Znečistenie môžete odstrániť vlažnou vodou a jemným mydlom. Niektoré látkové kabelky a tašky sa dajú dokonca vyprať v práčke – treba obrátiť naruby a prať v ochrannom pracom vrecku a teplote 30 st. C a šetriacom programe. Po vypraní nezabudnite kabelku / tašku vyformovať do pôvodneho tvaru. Kto chce mať 100 % istotu, ten bude prať kabelky a tašky z látky, saténu a hodvábu ručne.

 Obrázok

Kožené kabelky:

Koža je cíce veľmi odolný a robustný materiál, ale niekedy sa nie celkom dobre znáša s vodou. Ľahké znečistenia a zvyšky prachu sa dajú opatrne odstrániť pomocou navlhčenej handričky. Pri kvalitnejších kabelkách z hovädzej či teľacej kože sa malé škrabance a znečistenia dajú odstrániť pomocou vhodného krému na kožu a handričky – stačí jemne vypolírovať. Na väčšie znečistenia použite mäkkú kefku, netlačte len jemne prekefujte.

 

Aby ste ju ochránili pred znečistením a vlhkom, mali by ste koženú kabelku správne impregnovať. Impregnačné prostriedky sa dajú kúpiť ako krém, alebo ako spray.

Okrem toho by ste koženú kabelku mali chrániť aj pred priamym slnečným svetlom, aby sa zabránilo vyschnutiu kože – toto sa týka hlavne skladovania kabelky.

Pravidelná údržba tohto prírodného materiálu udrží stály lesk a dodá pórom v koži potrebnú vlhkosť a mastnotu a tak vaša kabelka ostane mäkká a nestvrdne. Použiť môžete aj špeciálnu ochrannú penu, ktorá dokáže odstrániť aj silné znečistenie a zároveň kožu ošetruje.

 

Pravá koža by nemala byť dlhodobo vystavená vlhkosti. Ak vás s vašou kabelkou zastihne dážď mali by ste ju následne pomocou handričky vysušiť – pozor len priložiť a vlhkosť odsať, nie otierať. Pred ďalším použitím by kabelka mala kompletne pri izbovej teplote preschnúť. V žiadnom prípade neukladajte kabelku na radiátor, aby ste schnutie urýchlili – toto môže mať za následok, že sa koža stane krehkou a lámavou. Namiesto toho radšej kabelku vyplnte novinovým papierom, ktorý odstráni aj posledné zvyšky vlhkosti.

 Obrázok

Drsná / brúsená koža:

Nubuková, alebo velúrová koža by tiež nemala byť čistená vodou, pretože to môže mať za následok vzik nepekných vodných škvŕn. Preto sa pri čistení takejto kože používajú suché čistiace prostriedky. Znečistenie sa dá jednoducho “vygumovať“. Postupujte ale opatrne, pretože príliš veľký tlak môže spôsobiť zmenu farby. Vyberajte správne prostriedky na údržbu špeciálne pre brúsenú kožu.

 Obrázok

Polyester, nylon, ekokoža:

Tašky a kabelky z týchto materiálov sú len málo náchylné na znečistenie. Ak sa tak už aj stane je čistenie a následná údržba veľmi jednoduchá.

Na čistenie škvŕn a nečistôt je najlepšie použiť navlhčenú špongiu a jemné mydlo, prípadne mäkkú kefku pri suchej špine ako prach atď. Po vyčistení ošetrite tašku impregnačným sprayom, ktorý ju ochráni pred vlhkosťou a ďalším znečistením. Tašky a kabelky z týchto materiálov vám odporúčame impregnovať ihneď po kúpe. Predĺži sa tým životnosť a aj prípadne znečistenie sa oveľa ľahšie odstráni.

Obrázok 

 Obrázok

Náš tip:

V prípade naozaj veľkého a závažného znečistenia vám odporúčame navštíviť špcialistov, ako sú predajne či opravovne obuvy, čistiarne a podobne. Profesionáli vám najlepšie poradia ako v takom prípade postupovať.

 

Skladovanie vašej kabelky je alfa a omega.

Nie každú kabelku či tašku nosíte každý deň. Ak vaša kabelka ostane v skrini, mali by ste dodržať týchto pár rád:

Je jedno či je kabelka z hodvábu alebo kože, z bavlny alebo z polyesteru – vždu ju skladujte v chlade (max. izbovej teplote) v tme a v suchu.

Vyplnená hodvábnym papierom si zachová svoj tvar a formu aj po dlhej dobe nenosenia.

Na ochranu pred svetlom by ste vašu kabelku mali skladovat v bavlnenom vrecku. Nikdy nepoužívajte plastové vrecká či igelitky, ktoré zvyšujú riziko vzniku vlhkosti.

 

Prajeme, aby sa vám kabelky dobre, ale hlavne dlho dlho nosili.

 

crossbody.sk

Obrázok

Čo náš zákazník povedal?
Kožená biznis retro kabelka Tuscany "Eschenheimer" hnedá
03/21/2022 - 18:48
Monika
Dobrý deň. Kabelka dorazila a je perfektná. Ďakujem crosbody a na 100 percent odporúčam. Prajem, nech sa Vám darí. Monika
Kožená dámska kabelka Tuscany "Galgentor" čierna
01/13/2022 - 20:00
Jana
Uz druha kbelka od crossbody.sk a zase maximalna spokojnost. Dakujem